ŚWIATOWE STANDARDY NA JAZZONALIACH

Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Grażyna Auguścik, Krzesimir Dębski, Wojtek Mazolewski - to gorące jazzowe nazwiska zapowiadające 23. Jazz Festiwal Jazzonalia. Już w maju przygotowaliśmy dla was 5 festiwalowych dni, koncerty znanych i młodych muzyków, filmowy pokaz. Zapraszamy!

23. Jazz Festival rozpocznie się 18 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie – makroregionalnym konkursem improwizacji jazzowej. To jego druga edycja adresowana do uczniów szkół muzycznych II stopnia województw : wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego. Konkursowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez pedagogów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W czwartek 19 maja w sali klubowej CKiS-DK Oskard – Jazzowa Bitwa Szkół, w której udział wezmą uczniowie szkół z Wielkopolski. Bitwa jazzowa to projekt , którego celem jest prezentacja dorobku szkól muzycznych w zakresie kształcenia jazzowego, aktualnego poziomu uczniów, a także wymiana doświadczeń i potrzeba budowania środowiska jazzowego w Polsce.

 

W piątek 20 maja miłośnicy jazzu usłyszą NIKĘ LUBOWICZ - Nika’s Dream. To wokalistka jazzowa, pochodzi z Zakopanego z rodziny o silnej tradycji muzycznej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. “Nika’s Dream” jest debiutanckim albumem artystki, którego premiera odbyła się w październiku 2015. Na płycie znajduje się 6 kompozycji autorskich), a także 3 standardy jazzowe w aranżacji artystki. Album Nika’s Dream otrzymał bardzo dobre rekomendacje, pochodzące od wybitnych polskich muzyków jazzowych. „Nika Lubowicz obdarowuje nas piękną płytą. Jej wokal zachwyca precyzją, świetnym frazowaniem, dynamiką, lekkością i łatwością improwizacji. Światowe standardy, niekiedy trudne (Giant's steps), wyśpiewane perfekcyjnie i zaimprowizowane brawurowo. Gratuluję i polecam tę płytę od serca!!!” Urszula Dudziak

 

Tego samego dnia na muzycznej scenie zagości STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO. „Swing Revisited” kameralnie, czyli „Blublula Revisited” to będzie wieczór największych przebojów klasycznego repertuaru jazzowego w wykonaniu czempionów jazowego i rythm’n’bluesowego czarnoziemu. "Swing Revisited" to najnowszy album Soyki oraz Roger Berg Big Band, szwedzko-duńskiej orkiestry big bandowej. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu. "Po prostu wymiękłem, z jaką czułością grali tę muzykę" - wspomina Stanisław Soyka. Album, który powstał z tego wyjątkowego połączenia energii, jest powrotem do złotych lat swingu. Wspólny projekt Stanisława Soyki i Tria Karolaka kontynuuje ten sam wątek, przenosząc go ze scenerii sal tanecznych lat 30-tych i 40-tych do późniejszego o dziesięciolecie lub dwa, mrocznego i gęstego od tłumu fanów i papierosowego dymu klubu jazzowego, w którym to samo „Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, a “Don’t get around much anymore” Nat King Cole.

 

ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET zagrają o 20.30 w sali klubowej CKiS – DK Oskard. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to zwycięzcy plebiscytu miesięcznika JazzPRESS na najlepszego polskiego wykonawcę jazzowego oraz najlepszy polski album jazzowy 2015 roku. Album "Będzie dobrze" to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka, który zaprosił do współpracy topowych krakowskich muzyków oraz rzeszowskiego rapera znanego z łączenia rapu z graniem na żywo. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu – Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak. W sobotę 21 maja o 19.00 w CKiS-DK Oskard usłyszymy GRAŻYNĘ AUGUŚCIK, które towarzyszyć będzie ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO. Koncert i płyta „Szeptem" to ukłon w stronę wyjątkowych utworów muzyki polskiej powstałych w II połowie XX. wieku. Usłyszmy kilka czołowych przebojów z lat '50 i '60 poprzedniego wieku w nowoczesnej jazzowej aranżacji. Oprócz tytułowego „Szeptem”, w trakcie koncertu zabrzmią takie melodie jak „Pamiętasz, była jesień”, „Skrzypek Hercowicz", "Kasztany”, "Był taki ktoś" czy „Valse du mal".

 

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - EXCENTRYCY GRAJĄ FAJFY to kolejna propozycja na sobotę. Zaproszenie zespołu Wojtka Mazolewskiego przez legendarnego reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy – po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie lat 50. zainspirowało muzyków do stworzenia projektu Excentrycy Grają Fajfy. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy, akustyczny kwintet. Podczas koncertów muzycy kwintetu łączą tradycję z nowoczesnością.

 

W niedzielę 22 maja startujemy o 17.00 wspólnym koncertem KRZESIMIRA DĘBSKIEGO i BIG BAND Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Krzesimir Dębski, to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach. Od 1986 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical.

 

Festiwal zakończy o 19.30 pokaz filmu EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY . To film Janusza Majewskiego opowiadający niezwykłą historię jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

Obok Macieja Stuhra i Natalii Rybickiej na ekranie prawdziwa aktorska uczta: popis wokalny da Sonia Bohosiewicz. W ekscentrycznego stroiciela fortepianów i geniusza muzycznego – Felicjana Zuppe wcielił się Wojciech Pszoniak. Za swoją rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Gdynia Film Festiwal. Partnerują im: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zborowski. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje Wojtek Mazolewski.

 Sponsorem wydarzenia jest