EXCENTRYCY, czyli po słonecznej stronie ulicy - film Janusza Majewskiego

 

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

 

To muzyka jest głównym bohaterem „Excentryków”. Nie tłem, lecz pełnoprawnym bohaterem filmu. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Wojciech Karolak, który zresztą pojawia się na ekranie jako pianista w barze Hotelu Związkowego. Nie jest to pierwsza przygoda filmowa tego genialnego jazzmana – stworzył muzykę choćby do „Konopielki” czy serialu „Przyłbice i kaptury”. Karierę rozpoczął w 1958 r., jako saksofonista zespołu Jazz Believers, w którym występowali także Jan „Ptaszyn” Wróblewski i Krzysztof Komeda. Potem grał z gigantami polskiej sceny, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Dąbrowskim, Tomaszem Szukalskim czy Jarosławem Śmietaną. Razem ze swoją żoną Marią Czubaszek napisał wiele niezapomnianych piosenek, m.in. „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, którą brawurowo interpretuje Ewa Bem.
Swingowe szlagiery wykonuje Big Collective Band pod muzycznym kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Od lat wiedzie on prym na jazzowej scenie, grając z takimi sławami jak Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski,
Włodzimierz Nahorny i Zbigniew Namysłowski. Był szefem muzycznym głównych festiwali piosenki, m.in. w Opolu i Sopocie, a także producentem płyt wielu wykonawców ze świata popu, rocka i jazzu. Do współpracy nad swingowymi przebojami w „Excentrykach” zaprosił sławy – choćby Henryka Miśkiewicza, Marka Napiórkowskiego, Jacka Namysłowskiego czy Grzecha Piotrowskiego.
Co ciekawe, wszystkie partie wokalne popisowo wykonali sami aktorzy! W swingowych przebojach Glenna Millera, Duke’a Ellingtona czy Cole’a Portera słyszymy Sonię Bohosiewicz, Natalię Rybicką, Macieja Stuhra i Wiktora Zborowskiego. Na ekranie błyszczy również talent Wojtka Mazolewskiego i muzyków jego kwintetu. Ten gitarzysta basowy i kontrabasista był jednym ze współtwórców yassu – stylu jazzowo-rockowego, który narodził się w Trójmieście. Dziś jest liderem zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet.

 

OBSADA: m. in. Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Marian Dziędziel, Adam Ferency.