NIKA LUBOWICZ - NIKA'S DREAM

 

Wokalistka jazzowa pochodzi z Zakopanego z rodziny o silnej tradycji muzycznej. W Zakopanem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Mieczysława Karłowicza w klasach fortepianu oraz gitary. Następnie kontynuowała edukację w Państwowym Liceum Muzyczne w Rzeszowie w klasie fortepianu.  
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na dwóch wydziałach: Dyrygentura Chóralna oraz Fortepian, a także Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie na wydziale Wokalistyki Jazzowej.
Obecnie kontynuuje edukację jazzową na Wydziale Wokalistyki Jazzowej w katowickiej Akademii Muzycznej.
Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Współpracuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Pulcynem, Marcinem Murawskim, Marcinem Ułanowskim, Ryszardem Borowskim a także z takimi zespołami jak Big Band „Akwarium”, czy Atom String Quartet.
Swoje  wszechstronne wykształcenie Nika wykorzystuje  również w pracy pedagogicznej.
Obecnie pracuje jako trener wokalny w programie „Twoja twarz brzmi znajomo” (TV Polsat). Jako pedagog prowadzi klasę śpiewu i fortepianu w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie oraz na wydziale Wokalistyki Estradowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Teatrem Muzycznym ROMA, gdzie śpiewa w musicalu „Mamma Mia”.
Muzycznych inspiracji Nika nie ogranicza tylko do jednego gatunku, interesuje się każdym wartościowym rodzajem muzyki.

PROJEKT NIKA’S DREAM
“Nika’s Dream” jest debiutanckim albumem artystki, którego premiera miała miejsce
15 października 2015.Na płycie zajduje się 6 kompozycji autorskich (Nika Lubowicz, Dawid Lubowicz, Krzysztof Lenczowski) a także 3 standardy jazzowe w aranżacji artystki.
W składzie zespołu Niki Lubowicz znajdują się wybitnie utalentowani polscy muzycy jak
Dawid Lubowicz, Krzysztof Lenczowski współtworzący Atom String Quartet, Marcin
Murawski współtwórca zespołu Alchemik, Marcin Ułanowski współpracujący
z czołowymi polskimi artystami, czy też Jakub Lubowicz – kierownik muzyczny Teatru Roma. Gościem specjalnym projektu Nika’s Dream jest Andrzej Jagodziński.


REKOMENDACJE
Album Nika’s Dream otrzymał bardzo dobre rekomendacje, pochodzące od wybitnych polskich muzyków jazzowych.


URSZULA DUDZIAK: „Nika Lubowicz obdarowuje nas piękną płytą. Jej wokal zachwyca precyzją, świetnym frazowaniem, dynamiką, lekkością i łatwością improwizacji. Światowe standardy, niekiedy trudne (Giant's steps), wyśpiewane perfekcyjnie i zaimprowizowane brawurowo. Gratuluję i polecam tę płytę od serca!!!”

GRAŻYNA AUGUŚCIK: „...nie daje się zamknąć w jednej stylistyce. Dzięki ciekawym rozwiązaniom brzmieniowym, aranżacjom, doborze instrumentów i świetnym muzykom, inteligentnie "zbudowała" piękną debiutancka płytę. Jej muzyka brzmi świeżo, chce się jej słuchać do końca. Piękny debiut. Brawo Nika!!!”

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI: „Świetna płyta. Mimo zróżnicowanego charakteru poszczególnych utworów całość zachowuje jedność i spójność. Głos Niki jest wyjątkowy. Czasem łagodny i delikatny czasem mocny i ostry”.

KRZYSZTOF HERDZIN: „Kultura, kompetencja, oryginalność, odwaga, brak wdzięczenia się do słuchacza i w pełni zrównoważona wizja całości to chyba najistotniejsze elementy. Oprócz mainstreamowego jazzu pobrzmiewają tu echa i r'n'b, i soulu, i muzyki folk, jest przestrzeń, jest tajemnica a kiedy trzeba ogniste fusion. Sama Nika ma świetnie ustawiony emisyjnie głos, potrafi z nim robić cuda. Dostosowuje się idealnie do wymogów estetyki każdego utworu. Jest tu miejsce i na śpiewanie scatem solówki Johna Coltrane'a z Giant Steps i na piosenkowe, leniwe sączenie w nasze uszy miodu w ascetyczny sposób, raczej nietypowy dla jazzmanki”.

MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK: „Lubo się ucieszyć, że oto wschodzi gwiazda jazzowej wokalistyki - Nika Lubowicz. Razem ze świetnymi instrumentalistami, wokalistka prezentuje świadomą muzykalność, jazzową frazę podaną wyszukanie i lekko, dobry rytm w up tempo i - co wymaga wrażliwej dojrzałości - w balladach. Jest na płycie Niki miejsce na tradycję i eksperyment, świetne współbrzmienia z instrumentalistami, mistrzowskie piana, scat i wzruszające interpretacje ballad”.

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI: „Świetna płyta! Fantastyczne aranżacje, piękny głos zarówno w przejmujących balladach, jak i w karkołomnych utworach. Jej technika i precyzja jest niebywała. Wszechstronnie utalentowana Nika zachwyciła mnie również swoimi kompozycjami. Podziwiam jej wrażliwość, niesłychaną muzykalność i fantazję muzyczną. Gratuluję wspaniałego debiutu!”

JAN „PTASZYN” WRÓBLEWSKI: „Jeśli przyglądasz się tej płycie, to nie zastanawiaj się tylko kupuj!” 
SKŁAD: 
Nika Lubowicz
- śpiew i aranżacje,
Dawid Lubowicz - skrzypce, mandolina,
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela, gitara,
Marcin Murawski - kontrabas, gitara basowa,
Krzysztof Szmańda
- perkusja

http://nikalubowicz.pl/

https://www.facebook.com/nikalubowiczfun/?fref=ts