WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - EXCENTRYCY GRAJĄ FAJFY

 

Kwintet Wojtka Mazolewskiego podbił serca fanów jazzu dźwiękami z ostatniej płyty zatytuowanej Polka. Album osiągną status „Złotej Płyty” a koncert zespołu wypełniały się po brzegi fanami, dawno żaden zespół jazzowy nie wzbudził takiego zainteresowania polskiej publiczności. WMQ nie spoczywa jednak na laurach i ciągle poszukuje nowych inspiracji oraz angażuje się w nowe projekty.

Zaproszenie zespołu Wojtka Mazolewskiego przez legendarnego reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy – po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie lat 50., zainspirowało muzyków WMQ do stworzenia projektu  Excentrycy Grają Fajfy. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy, akustyczny kwintet.

ZOBACZ - MATERIAŁ O PROJEKCIE 1
ZOBACZ - MATERIAŁ O PROJEKCIE 2

Podczas koncertów muzycy kwintetu łączą tradycję z nowoczesnością! Na początek cofamy się do lat 50. XX wieku. 5 marca 1953 roku umarł Józef Stalin – w Polsce nastała odwilż. W 1954 Leopold Tyrmand wydał powieść „Zły”a cztery lata później Komeda napisał niezapomnianą muzykę do filmów “Nóż w wodzie” Polańskiego i “Niewinni Czarodzieje”, Wajdy.  Tego samego roku w warszawskich Hybrydach odbyła się pierwsza edycja legendarnego Festiwalu Jazz Jamboree. Jazz i swing powróciły do łask! Muzyka rodem z USA była wszędzie: w radiu, telewizji i na… prywatkach.  Parkiety całego kraju zapełniły się parami tańczącymi swinga. Poczujecie klimat dawnych, popołudniowych potańcówek w rytmach muzyki z pod znaku Duke Ellingtona, George Gershwin czy Counta Basie’go aby za chwile tańczyć w rytm współczesnych ale ciągle tanecznych kompozycji rodem z XXI wieku.


SKŁAD:
Wojtek Mazolewski – kontrabas
Joanna Duda – instrumenty klawiszowe
Oskar Torok – trąbka
Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, klarnet
Qba Janicki – perkusja – kontrabas

http://www.mazolewski.com/concept/

https://www.facebook.com/wmazolewski/?fref=ts